ROMAANI „IDATUULTE PÖÖRISES“

IDATUULTE PÖÖRISES

Ajalooline romaan

Lühikokkuvõte

 

Romaani sündmustik toimub aastatel 1940 – 1947 ühe eesti külas [vallas] ja kandub romaani lõpus osaliselt väljaspoole  Eestit.  Romaani peategelasteks on ühe valla mitme talupere noored ja vanad.

Sündmustik algab 1940. aasta „juunipöördega“ ja nõukogude riigikorra kehtes- tamisega Eestis. Järgnevad küüditamine ja „Suvesõja“ sündmused ning algav Saksa okupatsioon. Edasi viib sündmustik 1944-ndasse aastasse, mil sõjasündmused on jõudnud taas Eesti idapiirile. Algavad mobilisatsioonid, mis viivad sõjakeerisesse ka selle küla noorukid, kellest vahepeal  on  sirgunud noored mehed.

Edasised sündmused pillutavad need noored erinevaid teid pidi mööda Euroopat laiali. Sõja lõpu järel algab metsavendlus. Mitmed selle küla elanikud hukkuvad nõukogude julgeoleku tegelaste käe läbi. Pered põgenevad Rootsi.

Sõja lõpupäevadel sakslaste poolt Saksamaale viidud noormehed põgenevad Saksamaalt Taani ja Rootsi. Romaani üks peategelastest noormees püüab iga hinna eest teatada oma taasokupeeritud Eestisse jäänud tütarlapsele, et ta on elus.  Samal ajal mõrvab NKVD selle noormehe vanemad.

Romaanis kirjeldatakse mitmel korral Siberi sunnitöölaagritesse viidud ja Siberisse küüditatud eestlaste saatust ja elutingimusi nõukogude laagrites. Romaan lõpeb kahe peategelase tulekuga 1992. aastal Rootsist taasiseseisvunud Eestisse.  Nende sündmuste taustal hargneb läbiva teemana kahe noore kiindumuse ja armumise lugu.

 

       Vaino Kallas

 

Sulge leht