1944 EHK VIIMANE KATSE
'

1944 EHK VIIMANE KATSE

Ajalooline romaan

Lühikokkuvõte

 

Oli aasta 1944. Raske sõjavanker, mis rohkem kui kolm aastat tagasi oli Eestist üle veerenud, oli juba sõja esimesel aastal  Venemaa väljadel seisma  jäänud ja seejärel tagasikäigu saanud. See Saksa diviiside  tagasikäik oli jätkunud ka kõigil järgnevatel aastatel ja 1944. aasta algul  käisid rasked lahingud juba Eest idapiiril.  Kui saksa diviisidel olid need olnud taandumislahingud, siis eesti väeosadel olid need nüüd rasked kaitselahingud.

Olukord Narva rindel oli äärmiselt ohtlik ja see põhjustas rahva hulgas ärevust ja hirmu. Kardeti Eesti taasokupeerimist Punaarmee poolt ja kõige selle, mis siin 1940. – 41. aastal oli toimunud, kordumist.

Neil päevil käisid rahva hulgas kuuldused, et Ameerika ja Inglismaa kõrged võimukandjad on ühel Ameerika sõjalaeval alla kirjutanud dokumendile, 1) milles nende suurriikide juhid on andnud lubaduse, et sõja lõppedes taastatakse kõigi riikide iseseisvus, kes selle sõja käigus on kaotanud. Need USA ja Inglismaa juhtide lubadused andsid rahvale lootust ja süvendasid usku, et Eesti riigi taastamine pole enam kaugel. Et sakslased on selle sõja kaotanud, oli juba teisel sõja-aastal ilmselge

Kuigi eestlaste suhted sakslastega olid möödunud okupatsiooniaastatega muutunud äärmiselt teravaks, oli Punaarmee Eestisse sissetungi ärahoidmine võimalik vaid sakslaste  abiga ja nende relvadega. Samal ajal kutsus Londoni raadio ida euroopa rahvaid toetama Punaarmeed ja võitlema Saksa relvajõude vastu. Eestlastele tähendanuks  see Punaarmee poolt Eesti okupeerimisele kaasaaitamist.

Eestlaste võitlused oma kodumaa idapiiril oli Eesti iseseisvuse taastamise viimane katse.

 

Vaino Kallas

 

Sulge leht